

Pluskwa domowa – jak wyleczyć jej ugryzienie? Jak zwalczać?
Pluskwa domowa to drobny pasożyt żywiący się krwią ssaków, przede wszystkim ludzi. Z uwagi na swój nocny tryb życia i sposób żerowania uchodzi za jednego z najbardziej uciążliwych domowych intruzów. Jej zwalczenie jest trudne, ponieważ owad potrafi przetrwać niesprzyjające warunki i ukrywa się w najdrobniejszych szczelinach. Najczęściej o obecności pluskiew dowiadujemy się dopiero wtedy, gdy na skórze pojawiają się swędzące ślady ukąszeń i inne podrażnienia.
Pluskwa domowa – czym jest i jak ją rozpoznać?
Pluskwa domowa należy do rzędu pluskwiaków. Jej ciało jest płaskie, owalne i przybiera barwę od jasnego do ciemnego brązu. Dorosłe osobniki osiągają 4 – 7 mm długości, dlatego w słabym świetle łatwo je przeoczyć. Owady mają sześć nóg i krótkie, szerokie czułki, a delikatne włoski nadają im matowy wygląd.
Larwy a postać dorosła – różnice i kryjówki
Nimfy (larwy) są zdecydowanie mniejsze i niemal przezroczyste lub bardzo jasnobrązowe; w miarę linienia ich barwa ciemnieje. Dorosłe pluskwy, dzięki spłaszczonej sylwetce, potrafią wciskać się w wąskie szczeliny – od pęknięć w ramach łóżka po listwy podłogowe. Najczęściej spotyka się je w pobliżu miejsc, gdzie śpią ludzie: materace, sofy, fotele. Nimfy i dorosłe osobniki zdradzają swoją obecność drobnymi plamkami krwi lub odchodów na pościeli.
Jak wyglądają ugryzienia pluskiew?
Ślady po ukąszeniach są czerwone i silnie swędzące; mają zwykle kilka milimetrów do centymetra średnicy i często układają się w charakterystyczny szereg lub zgrupowanie. Intensywne drapanie może prowadzić do nadkażeń bakteryjnych. U osób szczególnie wrażliwych pojawia się obrzęk, rumień, a nawet pęcherze.

Łagodzenie objawów ukąszeń.
-
Oczyszczenie skóry – przemyj miejsca ukąszeń ciepłą wodą z łagodnym mydłem, aby usunąć resztki śliny owada.
-
Kremy antyhistaminowe – dostępne bez recepty maści zmniejszą świąd i zaczerwienienie.
-
Leki doustne – w razie silnej reakcji alergicznej można zastosować tabletki przeciwhistaminowe po konsultacji z lekarzem.
Skuteczne zwalczanie pluskiew
-
Dokładna inspekcja – sprawdź materace, szczeliny mebli, zasłony, a także rzadziej kontrolowane miejsca: książki, ramy obrazów, gniazdka elektryczne.
-
Odkurzanie i pranie – regularnie odkurzaj sypialnie, a pościel pierz w wysokiej temperaturze.
-
Profesjonalna dezynsekcja – w przypadku dużej infestacji najlepsze rezultaty daje wezwanie wykwalifikowanej firmy DDD, stosującej preparaty chemiczne lub obróbkę termiczną.
Skąd biorą się pluskwy i jak ich unikać?
Najczęściej przywozimy je z podróży: hoteli, schronisk czy komunikacji publicznej. W blokach mogą także wędrować między mieszkaniami szczelinami instalacyjnymi. Aby ograniczyć ryzyko:
-
Po powrocie przejrzyj bagaż i ubrania; w razie wątpliwości od razu upierz je w 60 °C.
-
Kontroluj ramy łóżka i materac, zwłaszcza po noclegach poza domem.
-
Uszczelnij pęknięcia w ścianach i listwach, by zminimalizować trasy migracji owadów.
Podsumowanie – lepiej zapobiegać niż zwalczać
Choć pluskwa domowa jest niewielka, jej obecność potrafi poważnie obniżyć komfort życia. Najważniejsze jest szybkie rozpoznanie problemu: charakterystyczne ugryzienia i ślady na pościeli to sygnał alarmowy. Lecząc skórę, jednocześnie usuń źródło kłopotu – czyli same pluskwy. Regularna higiena, ostrożność w podróży oraz natychmiastowe działanie przy pierwszych oznakach infestacji pozwolą uniknąć kosztownej i czasochłonnej walki z tym uciążliwym pasożytem.